En lille gruppe danskere med bopæl i Liechtenstein startede klubben i september 2004. Dens formål er at samle danskere og dansksindede, for i fællesskab at holde danske traditioner i hævd, mødes omkring det typisk danske og skabe et regionalt netværk.

De danskere, som har boet her i længere tid, kan være dem som lige er tilflyttet behjælpelige med at finde sig tilrette og give dem tips om hverdagen i Liechtenstein, Schweiz og Østrig.

Klubben er åben for alle danskere (især området Liechtenstein, Graubünden, St. Gallen og Vorarlberg) og dem som er interesseret i dansk kultur, turisme og lignende.

Der holdes som regel to arrangementer årligt. Skt. Hans (altid i weekenden op til den 23. juni) og en julefrokost (sidste lørdag i november).

Spontant arrangeres der, alt efter vind og vejr, en vandretur eller kælketur eller lignende. Når der sker noget i nærheden med dansk relation gør vi vores medlemmer opmærksomme herpå og prøver at samle så mange som muligt for at bakke op om eventet (sport, teater, dansk film og lign.)